Třetí výprava obálka

Třetí výprava

Na rozhraní roků 2008/2009 vydalo pražské nakladatelství TRITON knihu Vlastislava Tomana s názvem Třetí výprava (356 stran). Je to výbor 19 scifi a fantasy povídek z let 1958 – 2008. Obálku nakreslil Milan Fibiger.

O knize napsali

Petr Šimáček(Ikarie, květen 2009)

Když se mi dostala do rukou kniha Třetí výprava, od Vlastislava Tomana, nedošlo mi tupci nejtupcovatějšímu, že je to TENHLE Toman. Ten, který tak velkou měrou spoluovlivňoval dětství kdekoho, mé nevyjímaje, prostřednictvím časopisu, v jehož čele tak dlouho stál. A který samozřejmě stál za tehdejším kladným vztahem dětí k české komiksové tvorbě. Jak většině z vás asi už došlo, je zde řeč o TOMHLE Tomanovi, šéfredaktorovi Ábíčka a autorovi takových komiksových pecek, jako byla Kruanovská série, Dobrodružství Johna Cartera, Druhá výprava, atd..

To, že psal Vlastislav Toman „pouze“ náměty a scénáře pro komiksy (a to nejen sci-fi) a věnoval se šéfredaktorské práci v časopise ABC, neznamená, že se vůbec nevěnoval beletrii. Ba právě naopak. Již v roce 1958 napsal svou první povídku s názvem Interview. A tato povídka, byť v pořadí uvedená jako druhá, symbolicky otevírá povídkovou sbírku toho (zatím) nejlepšího z Tomanovy celoživotní tvorby…

Jakub Zahradník(Pevnost, květen 2009)

Těžko uvěřitelných a nejsem si jist, jestli v české literatuře vůbec překonaných třiačtyřicet let se rozkročilo mezi dvěma povídkovými sbírkami* autora, jehož jméno když vyslovíte, každý okamžitě dodá: „Malý bůh“. Valného smyslu to nedává, neboť autor sám je poměrně vysoké postavy, ovšem chtějte po lidech logiku. Ale k povídkám.

Rozdělená na oddíly „Země“ a „Vesmír“, nabízí kniha širokou paletu vyprávění. Klasickou sci-fi Farma 29– či nebývale prognostické – Interview, vtípky Příliš hlučná planetaa Šroťák nebo náladovky Šištičkya Adamův ráj. Některé texty jsou laděny do humoru (ÚHR, Kouzelník, ZOO), jiné dýchnou mrazivou temnotou vesmíru (Babylonská věž) a další víc otázek vyvolají, než zodpoví – Projekt MISE, Rukojmí. Vynechat nelze (snad trochu přespříliš) osobní vyznání autorům klasických dobrodružek – Setkání s Johnem Carterema Třetí výprava– a příběhy o lidských osudech během delších časových údobí Bílý bizon a Zabiják; to vše s mile nemravnou tečkou pod názvem Bordélie….

*Míněna povídková kniha V. Tomana Příchod bohů, Státní nakladatelství dětské knihy, 1966

Emil Hruška(Obrys/Kmen, srpen 2008)

…Tomanova fascinace dobývání kosmu je nepřehlédnutelná a lze obdivovat jeho odborné znalosti z této sféry. Já se však přizná k mnohem větší „přízemnosti“: více se mně líbily (i když to asi není ten správný výraz) ty Tomanovy povídky, jejichž hrdinům je dáno prolnout jejich pozemské životy dejme tomu s časoprostorovou smyčkou nebo dotykem, signálem z jiného (nikoli „onoho“) světa. Myslím, že třeba za povídku Zabiják by se nemusel stydět ani takový Stephen King!..

….Povídky, zařazené do knihy Třetí výprava, mají jedinečnou poetiku. Čímsi možná připomínají rané psaní Ludvíka Součka, ačkoli Vlastislav Toman rozhodně není jeho epigonem – spíše důstojným kolegou. Domnívám se, že podstatný rys své tvorby vystihl přesně sám autor: „V mých příbězích spíš převládá romantika, lidské vztahy, záhady a nadsázka, snad i trocha humoru a satiry. Žádné velké války a boje, kupy mrtvol, ničení a ponuré trosky, umírající planety a vesmírné katastrofy.“